Thomas Jefferson Üniversitesi’nden nörobilimci Dr Andrew Newberg ve bir iletişim uzmanı olan Mark Robert Waldman “Kelimeler Beyninizi Değiştirebilir” isimli kitaplarında şöyle diyorlar: “Tek bir kelime bile fiziksel ve duygusal stresi düzenleyen genlerin üzerinde etkilidir.” Kitaptan başka bir alıntı: “Öfkeli sözcükler beyine, alarm mesajları gönderirler, frontal loblardaki mantık ve mantıksal düşünme bölgelerini kısmen kapatırlar.” Bu durumda görülüyor ki, pozitif kelimeler, negatiflerin yerini aldıkça beyin daha hızlı çalışmaya başlıyor.

Pozitif Psikoloji üzerine yapılan bir araştırma, pozitif kelimeler kullanmanın etkilerini gösteren detaylar sunuyor. 35-54 yaş arası bir grup yetişkinden, o gün içinde yolunda giden 3 şeyi nedenleriyle birlikte yazmaları istendi. Sonraki 3 ay boyunca mutluluklarının artmaya, depresyon duygularının da azalmaya devam ettiği gözlendi.

Kelimeleri değiştirerek hayatımızı değiştirebilmek elimizde. Aynı sözcükleri kullanarak kendini tekrar eden kısır hayatları yeni kelimeleri dilimize kazandırarak aşabiliriz. Hep demez miyiz, hayatımı değiştirmek istiyorum diye, o zaman ilk kelimelerden başlamalıyız, beyin arkasını getirecektir nasılsa.

Cem Kafadar

Ağa Çırağı Sokak No 5 Daire 1 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul
0 212 518 39 22 0 212 518 37 63

Kariyer Fırsatları İçin

E-Bültenimize Abone Olun

E-posta adresiniz kaydedilmiştir