İşinizden memnun değilseniz önünüzde 2 seçenek vardır. Mutsuz olduğunuz, kendinizi verimli hissetmediğiniz işinize devam etmek veya daha iyi bir iş bulmak. Eğer tercihiniz kendiniz için daha iyi olanı bulmaktan yanaysa işte yapmanız gerekenler;

Öz geçmişinizi güncelleyin
Pek çok kişi için öz geçmişini güncellemek oldukça sıkıcı bir iştir. Ancak öz geçmişinizin sadece bilgilerinizle ilgili olarak değil, aynı zamanda görsel açıdan da güncel olması sizi diğer başvurulardan ayıracaktır. Yaratıcı öz geçmiş örneklerinin olduğu web sitelerinden yardım alabilir veya Vizualize.me gibi adreslerden ilgi çekici infografikler oluşturabilirsiniz. Flavors.me gibi uygulamalarla kendinize kolaylıkla web sitesi yapabilir, kişisel bilgilerinizi aktarabilirsiniz. Aradığınız işe uygun, yaratıcı bir cv formatı bulmak ilk adım olmalı.

Öz geçmişinizden klişeleri uzak tutun
Öz geçmişinizi oluştururken ve kendinizle ilgili bir ön yazı yazarken takım oyuncusu, mükemmel iletişim becerilerine sahip gibi klişe sözlerden kaçının. Kendi kelimelerinizi seçin ki gerçekten sizi anlatan bir öz geçmişe sahip olun.

Sektörünüze uygun sitelerde iş arayın
Pek çok farklı iş ilanının bulunduğu sitelerde çok fazla alternatif olsa da bir süre sonra sizin için samanlıkta iğne aramaktan farkı kalmayacaktır. Hedeflerinizi belirleyerek çalışmak istediğiniz sektöre uygun mecralarda iş aramak daha kısa sürede daha iyi sonuçlara ulaşmanızı sağlayacaktır.

Sadece pozisyona değil, şirkete de odaklanın
İyi imkanlara sahip, istediğiniz bir pozisyonda iş bulmak ne yazık ki yeterli değil. Çalışacağınız kurumun vizyonu, hedefleri, çalışma ortamı da sizin iş hayatınız açısından büyük önem taşıyacaktır. Dolayısıyla başvuru yaparken veya karar aşamasındayken şirketle ilgili de daha fazla bilgi toplamaya çalışın.

Yeteneklerinizi öne çıkarmaktan çekinmeyin
Başvurduğunuz pozisyonu değerlendirirken aradıkları özellikler doğrultusunda yeteneklere sahipseniz bu özelliklerinizi göstermekten çekinmeyin. Örneğin aranan özeliklerde iyi derecede Photoshop kullanmanız isteniyorsa öz geçmişinizi hazırlarken Photoshop hünerlerinizi gösterebilirsiniz. Aynı şekilde sizden yaratıcı olmanız isteniyorsa iş görüşmesi sırasında şirketin projeleriyle ilgili yaratıcı fikirlerinizi onlarla paylaşabilirsiniz.

İlk izlenim önemlidir
Herkes bilir ki; ilk izlenim çok önemlidir. İş görüşmesine giderken mutlaka çok resmi giyinmeniz gerekmese de çalışacağınız sektöre ve kuruma dikkat ederek özenli olmanız beklenir. Eğer insan kaynakları departmanından bilgi alabiliyorsanız görüşmeye gideceğinizi belirterek fikir alabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yoksa kendinizi iyi hissedeceğiniz klasik seçimlerden vazgeçmeyin.

Vücut diline dikkat!
Vücut dilini okumak ve doğru kullanmak iş görüşmelerinde size artı puan kazanacaktır. Eğer vücut dili okumayı bilmiyorsanız en azından olumsuz olan davranışlardan kaçınmalısınız. Gerginlikle sallanan bir bacak sizi huzursuz gösterecektir. Tokalaşırken titreyen elinizi kontrol etmeli, dik durmalı, konuşurken muhatabınızın gözlerine bakmalı, rahat ve profesyonel olduğunuzu hissettirmelisiniz.

İş görüşmesi sorularına hazırlıklı olun
“En zayıf olduğunuz yönünüz nedir?” gibi sorular oldukça sıkıcı da olsa iş görüşmlerinde sıkça karşımıza çıkar. Burada elbette karşınıza gelecek her türlü soruya hazırlıklı olmanız mümkün değil ancak genel olarak sorulan sorunun motivasyonunu fark etmeli ve ona uygun cevaplar vermeyi öğrenmelisiniz.

Yeni işe başlarken eski köprüleri yıkmayın
Tebrikler, işi aldınız! Yeni işinizle ilgili kutlamalara başlamadan önce yapmanız gereken eski iş yerinizle konuşmak ve istifanızı vermek. İşinizden veya iş arkadaşlarınızdan ne kadar nefret ederseniz edin köprüleri bir anda yıkıp sonradan pişman olacağınız tavırlar takınmaktan kaçının. Unutmayın, aynı sektörde çalışıyorsanız, yarın öbür gün farklı koşullarda yeniden bir araya gelebilirsiniz. Üstelik arkanızda kötü bir ayrılık bırakmanız yeni işiniz için de olumlu bir algı yaratmayacaktır.

Ağa Çırağı Sokak No 5 Daire 1 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul
0 212 518 39 22 0 212 518 37 63

Kariyer Fırsatları İçin

E-Bültenimize Abone Olun

E-posta adresiniz kaydedilmiştir