İş yerinde geçirdiğiniz zorlu ve sıkıcı bir günün sonunda bir arkadaşınız “Peki aslında ne yapmak isterdin?” diye sorsa… Kulağa oldukça kolay gelen bu soruyu cevaplamak o kadar da kolay değil mi? Bugüne kadar çalıştığınız işleri, deneyimlerinizi bir kenara bırakıp gerçekten başka bir kariyer planı yapmaya karar vermek kolay bir iş değildir. Hatta çoğu zaman imkansız görünebilir. İşinizden şikayet etmek yerine bugün kendinize kısa bir zaman ayırın ve aslında ne yapmak isterdiniz onu keşfedin.

Büyük bir kariyer değişikliği zorlu süreç olsa da aşağıdaki cümlelerdeki boşlukları doldurarak kariyer planlamanıza yönelik ilk adımı atabilirsiniz.

1- Birlikte çalışmak için arkadaşlarımdan birini seçecek olacak …. seçerdim çünkü….

2- Her zaman …. yapmanın nasıl bir şey olduğunu merak etmişimdir. Bu bana ilginç geliyor çünkü….

3-Eğer uygun bir eğitimim veya yeteneklerim olsaydı kesinlikle … yapmayı/olmayı denerdim.  Çünkü…

4- Eğer okula yeniden dönme şansım olsaydı değiştireceğim şey …. olurdu.

5- İş arkadaşlarım her zaman …. konusunda iyi olduğumu söylerler.

6- Şu anki işimdeki en çok sevdiğim şey … Çünkü ….

7-Eğer yöneticim izin verse daha fazla … yapardım. Çünkü ….

8- Eğer çalışabileceğim boş bir günüm daha olsaydı … yapmayı tercih ederdim. Çünkü…

9- Emekli olduğumda … olarak bilineceğim. Çünkü…

Tüm soruları cevapladığınızda cevaplarınıza bir göz atın. Tüm cevaplar tek bir yöne işaret edebileceği gibi ucu açık da olabilir. Ancak bazı ortak noktalar olduğunu fark edeceksiniz. Bu sorular tek başına size çok net bir sonuç vermese de önem verdiğiniz, değerli bulduğunuz, ilginizi çeken şeyler hakkında size fikir verecektir.

Kariyer değişiminizde korkularınızın ve kendinizi eksik gördüğünüz yanlarınızın sizi durdurmasına izin vermeyin. Elbette bambaşka bir eğitimden geçmiş olmanıza rağmen avukat olmak istiyorsanız bu hukuk fakültesine gitmek gibi zorlu süreçleri içerdiğinden kolay olmayacaktır ama neden olmasın? Sizi heyecanlandıran şeyleri bularak hayatınızda ona yer açabilir, farklı olasılıkları değerlendirmeye başlayabilirsiniz.

Bol şans!

Ağa Çırağı Sokak No 5 Daire 1 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul
0 212 518 39 22 0 212 518 37 63

Kariyer Fırsatları İçin

E-Bültenimize Abone Olun

E-posta adresiniz kaydedilmiştir