İyi bir iş bulmanın en önemli adımlarından biri hiç şüphesiz iş görüşmesidir. Sadece akademik kariyeriniz değil, iş görüşmesi sırasında kendinizi ifade etme biçiminiz, tavırlarınız, sorduğunuz sorular işe alım sürecinde oldukça önemlidir. İş görüşmesinde hatalarınızı en aza indirmeniz yaratacağınız olumlu izlenime katkı sağlayacaktır. Aşağıda iş görüşmeleri sırasında yapılan en yaygın hataları sizinle paylaşacağız.

Başvurduğunuz şirket veya pozisyon hakkında yeterli bilgiye sahip olmamak

Bir işe başvurduğunuzda o firmayla ilgili yeterli bilgiye sahip olmayabilirsiniz. Ancak iş görüşmesine çağrıldıysanız mutlaka görüşmeye gitmeden önce şirketi araştırın. Görüşmeye gittiğiniz şirketi yeterince tanımıyor olmanız işi yeterince önemsemediğiniz fikrini verecektir. Şirketin kuruluşu, finansal durumları, en son girişimleri, şirket politikalarıyla ilgili basit bir araştırma yapmak size hem beklentilerinizi anlatırken fayda sağlayacak hem de konuşmayı yönetmenize yardımcı olacaktır.

Evraklarınızı düzenleyin

Daha önceden öz geçmişinizi göndermiş bile olsanız öz geçmişiniz, referanslarınızın gibi belgelerin mutlaka bir kopyası yanınızda olsun. Hazırladığınız tüm metinlerin yazım hatasız ve düzenli görünmesine özen gösterin.

Sorulara hazırlanın

Elbette görüşme yapacağınız kişiyi tanımıyorsunuz, dolayısıyla baştan tüm konuşmayı bilmeniz mümkün değil. Ancak yetenekleriniz, kendinizi tanıtmanız, hedefleriniz konusunda mülakat sırasında yaygın olarak sorulacak sorulara hazırlıklı olun.

Uygun giyinin

İlk izlenim oldukça önemlidir. Üstelik iş görüşmesinde bir ikinci şansa sahip olmayabilirsiniz. Bu nedenle giyiminiz konusunda özenli davranın. Aşırı dikkat çekici renk ve desenlerden, spor giyimden kaçının. Unutmayın, giysinizdeki bir leke veya uygunsuz bir tercih işi yeterince önemsemediğiniz algısını yaratacaktır.

Dakik olun

Görüşmeden 15 dakika önce orada olacak şekilde bir planlama yapın. Son dakikada aceleyle odaya girmeniz, gecikmeniz hem olumsuz bir izlenim yaratacak, hem de görüşmeye olumsuz duygularla başlamanıza neden olacaktır.

Selamlaşmaya dikkat!

Görüşme odasına girdiğinizde görüşme yapacağınız kişilere saygılı olmanız kadar rahat olmanız da önemlidir. Nazik ve hoş etki yaratacak bir selamlaşmanın en önemli yanlarından biri de gülümsemektir. Bu şekilde uyum sağlamaya yatkın olduğunuz konusunda da olumlu bir izlenim yaratabilirsiniz.

Sakinliğinizi koruyun

İş görüşmeleri genelde stresli ve heyecanlıdır. Görüşme sırasında gerilmeniz oldukça doğal ancak duygularınızı kontrol etmeyi bilmelisiniz. Nasıl cevaplayacağınızı bilmediğiniz bir soru geldiğinde gerilmeyin, daha önceden bir araştırma yaptıysanız mutlaka verilecek güzel bir cevabınız olacaktır.

Net olun

Size sorulan tüm sorulara net cevaplar verin. Muğlak cevaplar karşınızdaki kişinin dikkatini dağıtacak, sizinle ilgili yanlış fikirlere kapılmasına neden olacaktır.

Zor sorulara hazırlıklı olun

İş görüşmeleri sırasında çoğu zaman adayları birbirlerinden ayırmak, onları daha yakından tanımak, sorunları nasıl çözebileceklerini anlamak için bazı hassas sorular sorulur. Önceki işinizden ayrılma nedeniniz, zayıf ve güçlü yönlenleriniz, önceki işinizdeki mutsuzluklarınız gibi sorular için üzerine önceden düşünülmüş cevaplarınız olsun.

Pozitif olun

Tecribeleriniz, nitelikleriniz gibi konularda olumlu düşünün. Onlara işe alındığınız takdirde onlar için yapacaklarınızdan, sağlayacağınız kazançlardan söz edin. Bunları yaparken kendinizden aşırı övgü dolu sözlerle bahsetmeyin, eski iş vereniniz veya çalışma arkadaşlarınızla ilgili olumsuz cümleler kurmayın.

Soru sormaktan çekinmeyin

Görüşme sonunda mutlaka size de soru sorma fırsatı verilecektir. Şirketle veya çalışacağınız pozisyonla ilgili önemli olan soruları sormanız işi ciddiye aldığınızı ve ilgilendiğinizi gösterir. Soru sormaktan çekinmeyin.

Ağa Çırağı Sokak No 5 Daire 1 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul
0 212 518 39 22 0 212 518 37 63

Kariyer Fırsatları İçin

E-Bültenimize Abone Olun

E-posta adresiniz kaydedilmiştir