Uyanık olduğumuz vakitlerin büyük kısmını işte geçiriyoruz. Dolayısıyla iş, hayatımızın büyük bir kısmını oluşturuyor. İş hayatınızdan veya çalıştığınız şirketten çok memnun olmasanız da bu süreyi kendinizi daha iyi hissederek geçirmenizin yaşamınıza olan katkısı inkar edilemez. Günlük çalışma rutininizi doğru yönetirseniz kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. İşte bunun için yapabileceğiniz 15 basit şey;

İşe gitmeden en az 1 saat önce uyanın
Sabahları uyku çok tatlı biliyoruz ancak son dakikaya kadar uyuduğunuz takdirde yaşadığınız panik ve koşturmaca güne stresli başlamanıza neden oluyor. Sabahları günün koşturmacası başlamadan kendinize biraz vakit ayırın. İyi bir kahvaltı, kısa bir yürüyüş güne daha enerjik başlamanıza neden olacaktır. İşyerine girmeden önce kendiniz için iyi bir şeyler yaptığınızı bilmek de bonusu.

Giyiminize özen gösterin
Başarılı olmak için kendinize güvenmeniz gerekir. Kendinize güveni belirleyen şeylerden biri de içinde kendinizi iyi hissettiğiniz giysilerdir. Sabah duş almak, kendinizi iyi hissedeceğiniz kıyafetler seçmek sadece hoş görünmenizi sağlamaz, aynı zamanda daha enerjik hissetmenize neden olur.

Mesai saatinizden 10 dakika önce iş yerinde olun
Tüm işlere aceleyle başlamak güne kötü başlamanıza neden olur. Mesai saatinizden daha erken ofise giderek gününüzü planlayabilirsiniz.

İş arkadaşlarınızla selamlaşın
İnsanlara merhaba demek için bile vaktinizin veya tahammülünüzün olmadığı fikri kulağa korkunç geliyor değil mi? Çok samimi hissetmeseniz bile iş arkadaşlarınızla selamlaşmak onlarla bağ kurmanızı sağlayacaktır. Üstelik unutmayın birini gülümsetmek sizin de gülümsemenize neden olur.

Çalışma alanınızı düzenleyin
Dağınık bir masada çalışmak, aradığınızı kolaylıkla bulamamak çok can sıkıcıdır. Masanızı düzenli tutarak hem daha verimli bir çalışma alanı yaratabilir hem de bu tip küçük şeylerle zaman kaybetmeyebilirsiniz. Kişisel eşyalarınızı da eklediğiniz hoş bir çalışma ortamı daha rahat hissetmenizi sağlayacaktır.

Yapılacaklar listenizdeki basit kalemlerden başlayın
Herhangi bir araştırma yapmadan cevaplayabileceğiniz e-postalar, aramalar gibi hızlıca yapabileceğiniz iş kalemlerine öncelik verin. Yükünüzü hafiflettiğinizi bilerek bir başlangıç yapmak olumlu hissetmenize neden olur. Tamamlanan her iş bir mutluluk duygusu yaratacaktır.

Çevrenizdeki herkese saygılı olun
Müşterileriniz, çalışma arkadaşlarınız, size bağlı çalışan elemanlar… Çevrenizde birlikte çalıştığınız herkese saygılı olun, elinizden geldiğince yardımcı olun. Herkes kendini faydalı hissetmek ister, bunun size de ne kadar iyi geldiğine inanamayacaksınız. Birlikte çalıştığınız insanlarla olumlu ilişkiler kurmanız hem sizi mutlu eder, hem de onların da size daha farklı yaklaşmasına neden olur.

Mümkün olduğunca fiziksel aktivitelerde bulunun
Masa başı bir işte çalışsanız bile her fırsatta hareket etmeye çalışın. Eğer mümkünse işe yürüyerek gidip gelmek, öğle yemeklerini dışarda yemek, ofiste minik masa başı egzersizleri yapmak enerjinizi arttıracaktır.

Ara vermeyi ihmal etmeyin
Kimse dikkatini çok uzun süre koruyamaz. Kendinize minik molalar yaratın. Hatta sıkıcı işlerin ardından kendinize ödül olarak sunacağınız bu küçük molalar motivasyonunuzu arttıracaktır. Biraz ara vermek hem dinlenmek hem de sıkıcı şeylerden uzaklaşmak için gereklidir, unutmayın.

Aynı anda çok fazla işi yapmaya çalışmayın
Her ne kadar bazen üst üste çok fazla iş gelse de aynı aynda birden fazla işi yapmaya çalışmak demek, hiçbir işe tam odaklanamayacağınız için her şeyin daha uzun süreceği anlamına gelir. Bu sizi strese sokacağı gibi başarısız veya yavaş hissetmenize de neden olacaktır.

Övgü ve eleştirilerinizi iletmekten çekinmeyin
Güzel şeyler olduğunda övgülerinizi ve teşekkürlerinizi, yanlış bulduğunuz noktalarda yapıcı eleştirilerinizi iletmekten çekinmeyin. Unutmayın güzel şeyler söylemek size de iyi gelecektir. Veya sizi rahatsız eden bir durum karşısında sessiz kalmadığınızı bilmek kendinize olan saygınızı ayakta tutacaktır.

Negatif insanlarla aranıza mesafe koyun
Her frsatta sizinle başkalarının dedikodusunu yapmaya çalışan, sürekli şikayet ederek enerjinizi düşüren insanlarla aranıza mesafe koyun. Bu insanlar motivasyonunuzu düşürerek mutsuz hissetmenize neden olurlar.

Hayır demeniz gereken zamanlarda hayır demeyi bilin
Kimi zaman yardımsever tavrınız nedeniyle yapmanız gerekenden fazlasını üstleniyor olabilirsiniz. Veya çevrenizdeki insanlar sizi zorlayacak bir şeyler istediğinde onlara hayır demeyi bilin. Böylelikle kendinizi daha iyi hissedeceksiniz.

Her iş gününü iyi değerlendirin
İşinizden memnun olmasanız veya yeni bir arayışta olsanız bile iş gününüzü iyi değerlendirin, verimli çalışmaktan vazgeçmeyin. İleride patronunuzun sizin için iyi bir referans olması bir yana günü verimli geçirdiğinizi bilmek mutluluğunuz açısından önemlidir.

Sevdiklerinize zaman ayırın
Tüm enerjinizi işte harcamayın, sevdiklerinize de zaman ayırın. Sadece iş ve ev arasında geçirdiğiniz günler sizi mutlu etek için yeterli değildir. Mesai saatinizden sonra kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırın, sevdiğiniz şeyleri yapmaya özen gösterin. Bir sonraki gibi işe giderken kendinizi daha iyi hissettiğinizi fark edeceksiniz.

Ağa Çırağı Sokak No 5 Daire 1 Gümüşsuyu Beyoğlu İstanbul
0 212 518 39 22 0 212 518 37 63

Kariyer Fırsatları İçin

E-Bültenimize Abone Olun

E-posta adresiniz kaydedilmiştir